styl rustykalny

Aranżacja w stylu rustykalnym

Styl rustykalny powraca do łask

Styl rustykalny jest stosunkowo popularny w naszym kraju. Stało się tak dlatego, że pod koniec zeszłego wieku mieliśmy raczej ograniczony dostęp do nowoczesnych, designerskich mebli. Z kolei drewniane, stare szafy i inne tego typu sprzęty można było dostać bez większych problemów na targach staroci lub w antykwariatach. Styl rustykalny swoim charakterem ma nawiązywać do wystroju wiejskiej chaty. Nie ma być to jednak chata biedna, lecz na przykład należąca do bogatego chłopa, lub szlachcica.

Drewno i kamień to podstawa rustykalnego stylu

Cechą charakterystyczną jest duża ilość drewna – nie tylko jeśli chodzi o meble, lecz wszystko dookoła, łącznie z podłogą, sufitem i ścianami. Drewno powinno być stare, lub stylizowane na stare. Mile widziane są wszelkie naturalnie wyglądające niedoskonałości, jakie jak pęknięcia, wystające sęki czy odbarwienia. Drewniana podłoga nie powinna lśnić, lecz być matowa – oczywiście preferowane są nasze lokalne, krajowe gatunki drzew.

Charakterystycznym motywem jest zastosowanie belek pod sufitem. Nie muszą one pełnić funkcji nośnej, mogą być tylko dekoracyjne. Obecnie znaleźć można na rynku wiele elementów imitujących drewno, które idealnie zastąpią belki – mogą być wykonane ze styropianu, lub specjalnego plastiku. Oczywiście lepiej będą wyglądały w przestronnym domu, niż w niewielkim mieszkanku w bloku. Podobnie sprawa wygląda z kominkiem. Nie w każdym mieszkaniu będzie możliwość zmieścić takowy, zaś jeszcze więcej problemów będzie z jego używaniem. Właściciele wolno-stojących domów są w o wiele lepszej sytuacji. Kominek świetnie pasuje do wnętrza urządzonego w rustykalnym stylu. Najlepiej aby wykonany był z kamienia, lub przynajmniej na taki wyglądał.

Który gatunek kamienia najlepiej będzie pasować do wnętrza? My stawiamy na piaskowiec, gdyż jest stosunkowo miękki i można używać go w formie grubo-ciosanej. Ma wówczas surowy charakter, a na tym nam właśnie zależy. Wnętrze, pomimo tych wszystkich surowych akcentów, jako całość będzie sprawiać wrażenie bardzo ciepłego i rodzinnego, zwłaszcza wówczas, gdy rozpalimy w kominku.