styl francuski

Styl francuski w designie

ABC francuskiego stylu

Trudno jest jednoznacznie scharakteryzować styl francuski w dekorowaniu wnętrz. Ma on w sobie wiele cech, które wydają się przeciwstawne. Jest wytworny i bogaty, jednak jednocześnie swojski i przytulny; pełen antyków, jednak bez pretensjonalności. Francuska elegancja nastawiona jest nie tylko na efektowny wygląd, lecz również na wygodę. Świetnie sprawdza się to w aranżacjach wnętrz.

Kiedy chcemy mieć wnętrze w stylu francuskim dążymy do tego by osiągnąć wrażenie ciepłego, przytulnego pomieszczenia, w którym dobrze nam się spędza czas i który nastawiony jest na relaks. Jednocześnie wygląda elegancko i spokojnie możemy do niego zaprosić gości na wytworną kolację. Styl francuski łączy ze sobą rzeczy nowe i stare. Stare – wręcz zabytkowe to głównie meble i są to w rzeczywistości meble wiekowe, albo na takie stylizowane. Jeśli chodzi o nowinki techniczne, to pojawiają się one przede wszystkim w kuchni i w łazience, czyli w pomieszczeniach typowo użytkowych.

Główne zasady aranżacji wnętrz

Francuski styl lubi kolory spokojne i stonowane. Królować tu będą biele, kremy, beże i błękity. Chętnie wplatane są również inne delikatne, pastelowe kolory. W dodatkach często pojawiają się srebrne lub złote elementy. Pomieszczenia powinny być przestronne i pełne światła, czyli stawiamy na otwartą zabudowę. Charakterystyczne jest również częste stosowanie lekkich tkanin, poduszek, zasłon i firan. Meble mogą być zdobione. Ulubione zdobienia nawiązują do wzorów naturalnych, takich jak liście, lilie, nenufary itd.

Antyki i dodatki charakteryzują styl francuski

Styl francuski nawiązuje bezpośrednio do XVIII wieku. Z tego okresu najchętniej dobiera się ozdobne antyki, takie jak sekretarzyki, krzesła i szafy. Wieku mebli nie ukrywa się – co najwyżej wymieniane są obicia. Drewna nie poddaje się renowacji, pożądane są lekkie ślady zużycia, aby otrzymać efekt pełnego autentyzmu. Oczywiście trudno byłoby o autentyczne zużycie na nowych replikach starych sprzętów, jednak jest to oddzielna kwestia. Nie można sobie wyobrazić wnętrza we francuskim stylu bez wielu stylizowanych dodatków. Wiodącymi dekoracjami są tutaj starodawne zegary, lampy, wszelkiego rodzaju wazoniki czy figurki (np porcelanowe). W ostatnim czasie pojawiło się wiele świec (zapachowych i ozdobnych) inspirowanych francuskim regionem Prowansją.

Na styl francuski składa się wiele różnych nurtów, np. styl prowansalski czy bretoński. Pomimo różnic posiadają one wiele cech wspólnych, np. stawianie na lekkość, wygodę i przestrzeń w pomieszczeniach.

W innym artykule opisujemy równie popularny, a do tego bardzo interesujący styl fusion. Zachęcamy do lektury.