wybór farby

Wybór farby – liczy się nie tylko kolor

Malowanie i towarzyszące mu dylematy…

Podczas wybierania farby najważniejsza jest dla nas przede wszystkim kwestia koloru. Niektóre osoby potrafią spędzić długie godziny zastanawiając się nad tym, które kombinacje będą prezentować się najlepiej w konkretnych pomieszczeniach. Przeważnie jest tak, że wybieramy jeden kolor główny, do niego zaś dodajemy później barwy poboczne, które pojawiają się w dodatkach i na mniejszych powierzchniach. Sama barwa farby jednak nie jest jedyną rzeczą, którą musimy brać pod uwagę podczas wybierania farby. Zwróćmy jeszcze uwagę na kilka istotnych aspektów.

Masz dzieci? Przy wyborze farby uwzględnij kilka rzeczy poza kolorem.

Każdy rodzic wie, że kiedy pojawia się w domu dziecko, wówczas wszystko się zmienia. Ciąża jest popularnym bodźcem do tego, aby przeprowadzić w domu remont i odświeżyć wszystkie kąty. Dzieci, gdy tylko zaczną się przemieszczać, zaczną również brudzić. Nie zawsze jest to świadome. Czasami wystarczy oprzeć brudną od jedzenia rączkę o ścianę, aby pozostał niezbyt ładnie wyglądający ślad. Niekiedy również nasza pociecha wpada na pomysł, że zamiast malować po kartce papieru bardziej interesującym pomysłem będzie malowanie po innych powierzchniach, na przykład po ścianie. W takich sytuacjach farba łatwo-zmywalna jest istnym wybawieniem. Wystarczy kilka pociągnięć wilgotną ścierką aby pozbyć się zabrudzeń. Jest to idealne rozwiązanie nie tylko do pokoju dziecka, lecz również innych pomieszczeń – wszak nasza pociecha będzie dość szybko mogła poruszać się po całym mieszkaniu.

Farby wysokiej jakości są odporne na promienie słoneczne.

Dość istotna może okazać się również kwestia odporności danej farby na promienie słoneczne. Niektóre ściany będą miały większą styczność ze słońcem od innych. Po kilku latach może okazać się, że straciły one kolor i będzie to dość mocno widoczne. Płowienie ścian najlepiej widać w sytuacjach, kiedy w danym miejscu wisi obraz. Wystarczy ściągnąć ramkę aby zobaczyć, że na ścianie widnieje prostokąt w kolorze o dużo większym natężeniu – w tym miejscu, gdzie ściana nie była narażona na działanie promieni słonecznych. Nowoczesne farby nie są już tak podatne na płowienie, jednak jeżeli mamy pokój wystawiony przez długi okres czasu na słońce, na przykład usytuowany w stronę południową, wówczas dobrze jest się dodatkowo zabezpieczyć.