styl fusion

Styl fusion czyli zabawa kontrastami

Styl fusion w urządzaniu wnętrz. O co w tym wszystkich chodzi?

Styl fusion, czyli swoista fuzja kontrastów i przeciwieństw. Pojawił się w designie na przełomie wieków. Był odpowiedzią na zimne i pozbawione ciepła wnętrza minimalistyczne. Jest to styl eklektyczny, który przerodził się dość szybko w cały nurt. Łączy zdawałoby się bardzo do siebie niepasujące elementy w jedną, harmonijną całość. Początkowo postrzegany był jako chwilowa moda. Okazało się jednak, że przetrwał próbę czasu, i do dziś dzień cieszy się bardzo dużą popularnością, nie tylko na płaszczyźnie dekorowania wnętrz, lecz mody ogólnie.

Różne faktury, detale, aranżacje

W stylu fusion chodzi o wprowadzanie zdobionych, jaskrawych, barokowych elementów do chłodnego, minimalistycznego wnętrza. Elementy ozdobne pochodzą najczęściej ze stylu rokoko lub baroku. Jako tło dla nich pojawia się minimalistyczny, modernistyczny wystrój wnętrza, jak najbardziej nowoczesny. Zestawienie tych, wydawałoby się nie pasujących do siebie elementów, wprawia początkowo w zaskoczenie. Kontrast dotyczy nie tylko samych zdobień, lecz również zastosowanych materiałów. Mamy do czynienia z tak egzotycznymi zestawieniami, jak plastik z hebanem, stal z lnem itd.

Nie przesadzajmy z kombinowaniem…

Należy pamiętać, aby zachować umiar jeśli chodzi o elementy dekoracyjne. Nie powinno być ich wiele w jednym wnętrzu. Dzięki temu będą bardziej rzucać się w oczy. Jako tło powinniśmy dobierać zawsze barwy stonowane, łagodne, mało rzucające się oczy. Na dużych płaszczyznach chętnie stosowane są beże, brązy, odcienie kremowe. Z kolei w dodatkach dekoracyjnych możemy powinniśmy jak najbardziej zastosować barwy jaskrawe, kontrastowe. W pomieszczeniu jako całości przewagę powinna mieć prostota, jednak to elementy dekoracyjne będą skupiać na sobie najwięcej uwagi.

Na rynku pojawiły się także meble, które zostały zaprojektowane specjalnie w stylu fusion. Łączą one w sobie skrajne cechy i elementy. Przykładowo może to być bardzo ozdobne, stylizowane na XVI wiek krzesło, jednak wykonane z plastiku. Tego typu przykładów można znaleźć o wiele więcej, i warto się zastanowić, czy nie włączyć ich do swojej stylizacji wnętrza.